עובדים בעולם משתנה: כיצד משפיע נגיף הקורונה על עולם העבודה?

Ashtrom Port 15.11.2020

מתוך הנחה שנגיף הקורונה והשלכותיו עשויים ללוות אותנו חודשים רבים ולעצב בצורה משמעותית את הדרך בה אנו עובדים ומתנהלים, ארגונים רבים נאלצים לבחון את השאלה, כיצד משפיע נגיף הקורונה על עולם העבודה והאם בעתיד כולנו נעבור לעבוד מהבית?

נגיף ה-Covid19, או בקיצור המתבקש "הקורונה" מלווה אותנו מזה מספר חודשים וזכה כמעט לכל כינוי אפשרי – מגפת הקורונה, משבר הקורונה, תקופת הקורונה ועוד. כל אילו ניתנו לנגיף לא בכדי- זה השפיע בצורה שלא הכרנו על הדרך בה אנשים ברחבי העולם מתנהלים ועובדים. בין היתר, הנגיף אילץ ארגונים וחברות רבות לחשב מסלול מחדש ולמצוא פתרונות יצירתיים עימם יוכלו להמשיך ולנהל את עסקיהם ועובדיהם בדרך יעילה ופרודוקטיבית וזאת מבלי לסכן את העובדים ותוך שמירה על נהלי הבריאות המשתנים חדשות לבקרים. אחת מן ההשלכות העיקריות ש"נכפו" על חברות רבות היא המעבר לעבודה מהבית (בן אם בצורה חלקית או מלאה). וכך, עובדים רבים בארץ ובעולם מצאו את עצמם הופכים בין רגע את המרחב הביתי למשרד. פינות חדשות בבית שנוצרו יש מאין בכדי לאפשר עבודה רציפה מול המחשב, שיחות Zoom ארוכות והתעדכנות שותפת עם קולגות ומעסיקים.

לצד ההשפעה על סביבת העבודה האישית של העובדים ומתוך הנחה שנגיף הקורונה והשלכותיו עשויים ללוות אותנו חודשים רבים ולעצב בצורה משמעותית את הדרך בה אנו עובדים ומתנהלים, ארגונים ומעסיקים רבים שואלים את עצמם כיצד משפיע נגיף הקורונה על עולם העבודה והאם בעתיד כולנו נאלץ לעבוד מהבית או שישנו פיתרון שעשוי להיות יעיל יותר הן לעובדים והן לעסק.

עובדים מרחוק, האם בכלל הבית יכול וצריך לשמש כמשרד החדש?

מה עושים מיליוני בני אדם שנאלצים ביום אחד לעבוד מהבית ולהפוך אותו למשרד החדש? לכאורה, בעידן הגלובלי שאנו עובדים בו לא אמורה להיות כל בעיה. הרי, כמעט לכל אדם יש באמתחתו כיסא, שולחן, מחשב נייד וחיבור זמין לאינטרנט. מעסיקים רבים הניחו שבכך תהיה לעובדים את היכולת של לייצר לעצמם סביבת עבודה בצורה מסודרת ויעילה בן רגע. אך האם כך הדבר? האם המחשב והשולחן הביתי יכול להחליף את המשרד המאובזר?

לאורך השנים, המשרד הפך לשם נרדף לעבודה ולפרודוקטיביות. מעסיקים רבים בחרו לקנות או לשכור מתחמי משרדים גדולים ומאובזרים אשר נתנו מענה לעובדיהם ואפשרו יצירה של תרבות ארגונית ייחודית לכל עסק. המשרד הפך במרוצת הזמן לא רק למקום ישיבה פיזי אלא למקום בו עובדים, קולגות ומנהלים יכולים לייצר יחסי עבודה ושיתופי פעולה בין אחד לשני ולמעשה אילו מאפשרים את הניהול השוטף של העסק. המשאב החשוב ביותר – המרכיב האנושי הפך לאחד מעמודי התווך של המשרד, והיכולת לעבוד ביחד וליצור תרבות ארגונית עם מנהגים ושפה משותפת הפך את המשרד לחלק בלתי נפרד מהעשייה העסקית של ארגונים ברחבי העולם. 

מה קורה כשעוברים לעבוד מהבית?

ברור לכל שתחושת הבדידות היא למעשה הדבר הראשון והמשמעותי ביותר שמתרחש כשעוברים לעבוד מהבית. עובדים רבים אשר עברו לעבוד מהבית, מדווחים שהתרבות הארגונית, שיתופי הפעולה בין הקולגות והיכולת לפגוש ולדבר פנים מול פנים עם לקוחות, חסרה להם בצורה משמעותית. על אף שהאינטרנט ושיחות ה-Zoom הופכות כל אדם בעולם להיות נגיש וזמין יותר עבור חברו, בסופו של יום כולנו מרגישים מרוחקים יותר. בנוסף, עובדים רבים מדווחים כי בבית ישנן אינספור הסחות דעת אשר אינן מאפשרות רצף עבודה פרודקטיבי ויעיל כפי שהתרגלו מהמשרד. הפרודקטיביות הופכת ללחץ, שמא עשויים לחשוב שאיני מתפקד כראוי (מה שיביא בסוף לפיטוריי) ובכך הלחץ הופך להיות מרכיב יומיומי וקבוע בעבודה. כל זאת מבלי לציין, מקרים רבים בהם לעובד קיים מחסור באמצעים טכנולוגיים ופיזיים אשר מייעלים את העבודה כגון חיבור מהיר לאינטרנט, שולחן עבודה מאובזר וצוות טכנולוגי אשר יכול לסייע במקרה של תקלות.  גם אם בתחילת הדרך בירכנו על המעבר לעבודה מהבית (בעיקר בזכות היעלמות הפקקים מחיינו), נראה כי כיום מבינים יותר ויותר אנשים את הצורך במשרד או חלל עבודה פיזי ומשותף. צורך שהקורונה לא הצליחה להעלים מחיינו. 

הצורך לגמישות בעולם גלובלי משתנה, עוברים לעבוד במשרדים מתקדמים בהתאמה אישית

כבר בעידן שלפני נגיף הקורונה, ארגונים רבים ברחבי העולם הבינו שעולם העבודה עובר תהפוכות ושינויים רבים. בין היתר, מעבר מאחזקת משרדים גדולים, מאובזרים ויקרים אשר אינם מאפשרים גמישות ארגונית ומאלצים את העסק לעבוד ממקום פיזי אחד מוגדר וסטטי, לעבודה בחללי עבודה מתקדמים אשר משתנים בהתאם לצרכי העסק ודרישותיו. 

הגעתו של נגיף הקורונה, רק האיצה את המגמה הזאת, וחברות רבות ברחבי העולם החלו לאפשר לעובדיהן לעבוד במתחמי עבודה משותפים אשר מאפשרים להם לעבוד בסביבת עבודה מתקדמת ומאובזרת ואת היכולת לשמור על שגרת העבודה הכל כך נחוצה להם בימים אלו. 

יעילות וגמישות, יתרונות במעבר לעבודה במתמחי עבודה בעידן הקורונה

העבודה בחללי עבודה מייצרת יתרונות רבים בעידן בו נגיף הקורונה מאלץ אותנו לשנות את הדרך שבה אנו עובדים. ראשית, מתחמי עבודה מתקדמים כגון Ashtrom Port, ממוקמים במיקום אסטרטגי ונגיש אשר מאפשר הגעה עצמאית של עובדים בהליכה רגלית או נסיעה קצרה באופניים, מה שמצמצם את הצורך של העובדים בנסיעה והתקהלות בתחבורה ציבורית. כמו כן, העבודה במתחם עבודה מתקדם מאפשרת לעובדים לשמור על השגרה ולהיות פרודוקטיבים הרבה יותר בכל יום, מאשר בעבודה מהבית אשר מזמנת אתגרים רבים והסחות דעת. בחלל עבודה מותאם אישית כגון מתחם ה- Port Workspaces, יוכלו העובדים למצוא מגוון חדרי ישיבות מתקדמים טכנולוגית, חללי עבודה משותפים, אינטרנט במהירות גבוהה, תאי טלפון פרטיים, צוות IT ועוד. כל אלו יאפשרו לכם כמובילי העסק להתעסק בליבת העסק ובמה שחשוב באמת כדי לקדם אותו ולא בכל העיסוקים הצדדים של ניהול משרד.

מעבר ליתרונות הברורים של מעבר עובדים למתחמי עבודה מתקדמים כגון Ashtrom Port, למעבר ישנם יתרונות רבים בעידן הקורונה גם לארגונים ומעסיקים. תקופת הקורונה מזמנת אתגרים רבים בהם חברות צריכות לעמוד. התקופה מתאפיינת בשינויים רבים ומהירים וחוסר וודאות גדול אשר מלווה את אותם עסקים. המעבר לחללי עבודה מתקדמים מאפשר לעסק גמישות רבה ושינוי גודל המשרד לפי הצרכים שלו ומאיץ את קצב חזרת העובדים לעבודה. עסקים שעוברים לעבוד במודל החדש אינם צריכים עוד להתחייב לחוזי ענק יקרים וארוכי טווח אשר מגדילים את העלויות של העסק וכן את רמת הסיכון שהם חשופים אליו, אלא יכולים לעבוד בצורה דינמית עם חלל משרדים אשר מאפשר גמישות רבה ומתאים את עצמו לפי הצרכים, הרצונות וקצב ההתפתחות של הארגון והעובדים. 

חוזרים לעבודה בצורה בטוחה, יעילה וגמישה הרבה יותר

כיום עסקים רבים ברחבי העולם כבר הבינו שעל מנת לעבור את התקופה המאתגרת הזאת, הם נאלצים להיות גמישים ולהשתנות בקצב מהיר. בשל כך, מעבר לחללי עבודה בהתאמה אישית אשר משתנים בכל עת וביעילות לפי צרכי הארגון, מאפשרים בין היתר חזרה הדרגתית לעבודה אשר מאפשרת את הגמישות הנדרשת לעובדים ולמעסיקים גם יחד, תוך יכולת גבוהה יותר של שליטה בכוח האדם, הקפדה על נהלי הבריאות ושמירה על רווחתם של העובדים.