מהי הדרך היעילה ביותר להפיק את המירב מהעובדים בעסק שלך?

Ashtrom Port 02.11.2020

אם היית נשאל את השאלה הבאה: מה יותר חשוב לך בתור מנהל או בעל עסק, עובדים חרוצים שעובדים הרבה וקשה או עובדים יעילים שמגיעים לתפוקה מקסימלית במינימום זמן?

אם היית נשאל את השאלה הבאה: מה יותר חשוב לך בתור מנהל או בעל עסק, עובדים חרוצים שעובדים הרבה וקשה או עובדים יעילים שמגיעים לתפוקה מקסימלית במינימום זמן?

אנחנו מאמינים שאם אתם מחויבים (כלפי עצמכם כמובן) להתייעל ולהשתפר כל הזמן – אין לכם ברירה אלא לבחור בתשובה השנייה. העובד הממוצע בשוק העבודה הישראלי עובד קשה יותר והרבה יותר מאי פעם, גם בהשוואה אל מול עצמו וגם כמובן בהשוואה למקבילו בעולם. רבים מן העובדים מבלים את מרבית הזמן שלהם ביום במשרד או בנסיעה בדרך אליו. בנוסף, מעסיקים רבים עוד שבויים באשליה כי עובד חרוץ נמדד לפי כמות השעות שהשקיע באותו החודש. או במילים אחרות, מי כיבה את האור אחרון במשרד.

אבל המגמה הזאת של מדידת עובדים לפי כמות שעות תוך התעלמות מרווחת העובד והאיזון בין סביבת העבודה לחייו האישיים משתנה בקצב מהיר בשנים האחרונות. השינוי התודעתי נובע נוכח ההתפתחות הטכנולוגית שנים האחרונות, המאפשרת חיבור לכל מקום מכל מקום והמעבר של החברות הגדולות והמובילות בעולם לעבודה מהבית או ממתחמי עבודה ייחודיים כגון Ashtrom Port המאובזרים בעמדות עבודה מתקדמות. מחקרים רבים מראים כי הקשר בין רווחה אישית לשיפור הביצועים של העובדים האיצו את המגמה של מתן דגש מיוחד על האיזון החשוב שבין עבודה וסביבת עבודתו, לבין הרווחה האישית שלו והצורך לראות את העובד בצורה הוליסטית. 

המגמה החשובה הזאת לא צוברת תאוצה סתם. מעסיקים רבים מבינים כבר היום, שכאשר הם מאפשרים לעובדים שלהם ליצור אינטגרציה וחיבור בריא בין העבודה (בה העובדים מבלים את מרבית שעות היום) לבין החיים האישיים, המעסיקים מקבלים עובדים מאושרים יותר, מקצועיים יותר ומחוייבים הרבה יותר.

מה גורם לעובדים לבחור במקום עבודה?

אצל רבים מאיתנו העבודה היא חלק חשוב ובלתי נפרד מהחיים אבל אצל כולנו העבודה היא לא כל החיים. כאשר מעסיקים מעניקים את התחושה לעובדים שלהם כאילו הייתה העבודה שם נרדף ל"חיים עצמם", העובדים שלהם הופכים לחסרי מוטיבציה, מתוסכלים והרבה פחות פרודקטיביים. כך קורה גם להפך, כאשר חברות ומעסיקים מטפחים ראייה הוליסטית של העובד ומאפשרים לו לשלב בין חייו האישיים (הכוללים בין היתר את התחביבים שלו), חיי המשפחה שלו, הקהילה שלו, התזונה שלו והרגלי הכושר הגופני שלו. כך אותם מעסיקים מקבלים עובדים פרודוקטיביים יותר המחויבים לעסק הרבה יותר מאי פעם.

אז מה אפשר לעשות בכדי לשפר את האיזון בין חיי העבודה לחיים האישיים של העובדים שלכם?
ראשית, זכרו שכל צעד נחשב. גם אם באפשרותכם לעשות רק דבר אחד קטן שיאפשר לעובדים שלכם לשלב את החיים האישיים שלהם בצורה יעילה יחד עם סביבת העבודה, זהו צעד חשוב ומבורך. דחפו אותם להגשים את האיזון הבריא שבין סביבת העבודה לחיים האישיים.

לכל עובד יש צרכים שונים
ראייה הוליסטית של העובדים שלכם, וההבנה שלכל אחד יש את הצרכים האישיים שלו הם חשובים מאין כמוהם בדרך ליצירת איזון בין עבודה וחיים אישיים. ישנם עובדים שזקוקים נואשות לכמה דקות של שקט עם  כוס קפה על המרפסת בכל בוקר, וישנם כאלה שבלי אימון היוגה היומי שלהם מרגישים חצי בן אדם. הראייה של כל אדם כאינדיבידואל והיכולת לספק לו את הצרכים הבסיסיים שלו, היא אבן הדרך הראשונה בדרך ליצירת ארגון עובדים מסור ויעיל. כיום עסקים ומעסיקים רבים מבינים את החשיבות של סביבת עבודה הוליסטית ועוברים לעבוד במתחמי עבודה יעודיים אשר מספקים להם סביבת עבודה חווייתית ומודרנית המספקת את כל הצרכים של העסק והעובדים. ובנוסף מתחם המוקדש כולו לרווחת העובד ובו הוא יכול להקדיש את הזמן לדברים נוספים חוץ מעבודה החשובים כל כך ליצירת איזון בחיים. 

 מה עוד אפשר לעשות כדי לקבל עובדים יעילים יותר? חזקו את תחושת הקהילה
שימו את עצמכם רגע בנעליו של העובד. מה הייתם מעדיפים, לסיים כל יום בהחתמת כרטיס ונסיעה הביתה באוטו לבדכם? או לחלופין סביבת עבודה המאפשרת חוויה לצד עבודה, המעניקה Facilities ברמה הגבוהה ביותר וזאת לצד מגוון הרצאות העשרה, תכנים לפיתוח אישי ומקצועי ועוד.

חברות ומעסיקים רבים כבר הבינו מזמן כי תחושת שייכות וקהילתיות של העובדים עשויות לשפר באופן משמעותי את הפרודוקטיביות שלהם. אחרי הכל, אנחנו יצורים חברתיים ומתן דגש על סביבת עבודה אשר מאפשרת מקום מפגש נוח ויצירת תחושת קהילתיות היא דרך מעולה לגרום לעובדים שלכם להיות יעילים יותר ובעלי תחושת רווחה גודלה יותר. 

איך עושים את זה?
ובכן, יש כמה דרכים –  הקלה ביותר היא לבחור סביבת עבודה המאפשרת חיבור יומיומי בין העובדים והעמיתים בחברה ובמשרד. אם החלטתם לבנות את המשרדים שלכם בצורה של קוביות ללא חללים משותפים או מקומות מפגש יעודיים לעובדים, אתם בכיוון הלא נכון. כיום ישנם מתחמי עבודה חדשניים אשר בנויים מראש עם חללי מפגש מאובזרים לעובדים בהם הם יכולים לשלב בין עבודה, חיים אישיים ויצירת קשרים בין אישיים בין אחד לשני. מתחמים כאלו בנויים בצורה המותאמת לסגנון העבודה המתפתח של השנים האחרונות. שילוב בין עבודה לחיים אישיים של העובדים במטרה לייצר עובדים מאושרים יותר ויעילים יותר.